آخرین اخبار

20. مهر 1400 - 21:43   |   کد مطلب: 40290
۲ زمین لرزه‌ای به ترتیب به بزرگی ۳.۹ ریشتر و ۳.۷ ریشتر عصر امروز سه‌شنبه بخش جوکار ملایر در استان همدان را لرزاند.

به گزارش آوای سیدجمال، از مرکز زلزله نگاری ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه نخست ساعت ۱۷ و ۴۱ دقیقه و زمین لرزه دوم در ساعت ۱۹ و ۹ دقیقه در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در روستای «کوسج خلیل» از توابع بخش جوکار در شهرستان ملایر رخ داد.

 

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: طبق تماس های برقرار شده با فرماندار ملایر و بخشدار جوکار تاکنون موردی از خسارت های ناشی از زمین لرزه گزارشی نشده است.

 

 

«علیمردان طالبی» افزود: در صورت صلاحدید فرماندار جلسه مدیریت بحران در این شهرستان برای بررسی ابعاد زلزله تشکیل و تدابیر لازم برای مدیریت ان اتخاذ می شود.

 

 

وی یاداوری کرد: سالانه ۳۴۰ تا ۳۵۰ مورد زلزله در استان همدان رخ می دهد که بیشتر آنها خفیف هستند و مردم متوجه وقوع آنها نمی شوند.

 

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان افزود: مطالعات پهنه بندی خطر در استان همدان انجام شده و براساس این مطالعات در ۲ ناحیه واقع در مناطق شمالی و جنوبی استان خطر بروز زلزله زیاد است.

 

 

به گفته طالبی ، در منطقه جنوبی استان بخشی از شهرستان های ملایر و نهاوند بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارند که آسیب پذیری این دو شهرستان نسبت به شهرهای شمالی بیشتر است و البته گسل آوج واقع در استان قزوین نیز نواحی شمالی استان از جمله شهرستان رزن را تحت تاثیر قرار داده است.

 

 

وی ادامه داد: ۲ نوع دستگاه برای ثبت زلزله در استان وجود دارد که در نوع نخست بلافاصله پس از بروز زلزله از طریق رادار به مرکز لرزه نگاری منعکس شده و سپس پردازش و اطلاعات ان برای مسئولان پیامک می شود.

 

 

وی اضافه کرد: نوع دوم که «شتاب نگار» نام دارد اقدام به محاسبه انرژی ازاد شده از زلزله می کند که در تحقیقات زلزله نگاری و پژوهش ها مورد استفاده است و هم اینک ۳۰ دستگاه شتاب نگار در استان وجود دارد.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal
بازی قیام مختار