آخرین اخبار

23. مرداد 1398 - 10:56   |   کد مطلب: 33215
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان:
۲۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود شده است.

به گزارش آوای سیدجمال، به نقل از همدان پرس؛ منصور ستوده در جمع خبرنگاران گفت: در سالهای اخیر فشار به منابع آب زیرزمینی کشور برای تامین آب مورد نیاز بخش های مختلف کشاورزی، شرب و بهداشت، فضای سبز، صنایع و خدمات افزایش یافته بطوریکه آب استحصالی از چاه ها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدیدپذیر آبخوان ها بوده و همین امر منجر به نزول سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشتها شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود: در سال ۱۳۹۳ طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور  در شورای عالی آب تصویب شد  که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگانهای ذی ربط به خصوص جهاد کشاورزی موظف به  احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوانهای کشور شد.
 

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای همدان نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بود، تصریح کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال ۹۳ در استان همدان ۳ هزار و ۶۹۵ حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال ۹۷ مسدود شده که سبب صرفه‌جویی ۲۶۳ میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.
 

وی بیان داشت: برداشت بی رویه آب از چاه های غیرمجاز موجب افت یک متری سطح آب های زیر زمینی استان از جمله دشت های اسدآباد و نهاوند شده بود.
 

ستوده از پیش بینی انسداد ۶۰۰ حلقه چاه غیر مجاز تا پایان سال جاری خبرداد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۲۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان پر و مسلوب المنفعه شد که سبب صرفه‌جویی بیش از ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از ۱۲۷ کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز در کبودرآهنگ با یک هزار و ۱۵۰ حلقه، رزن با ۶۶۹ حلقه و همدان با ۴۷۳ حلقه مسدود شده است.
 

وی با بیان اینکه روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: همکاری مناسبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در همدان وجود دارد که منجر به این عملکرد شده است.
 

ستوده بیان داشت: با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.
 

وی با اشاره به انسداد چاه های غیرمجاز در شهرستان های تابعه استان همدان نیز گفت: در شهرستان اسدآباد ۲۰۵ چاه غیرمجاز مسدود شد که موجب صرفه جویی ۱۱.۵ میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی شده است.
 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه در شهرستان تویسرکان ۳۱۸ چاه غیرمجاز مسدود شدند که سبب صرقه جویی ۸/۵ میلیون مترمکعب از آب های زیر زمینی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در شهرستان فامنین با انسداد ۹۹ چاه غیرمجاز ۹ میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی صرفه جویی شده است.
 

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان همدان را بازرسی می‌کنند، عنوان کرد: ۲۲ گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان به طور شبانه‌روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal
بازی قیام مختار